Новости

Чи потрібно водію скутера техпаспорт і посвідчення водія
Чи потрібно водію скутера техпаспорт і посвідчення водія

Суть проблеми
Після збільшення штрафів за керування транспортним засобом без відповідної категорії до 3 400 грн, водію скутера важно проїхати повз працівника поліції, щоб той його не зупинив. Це пояснюється тим, що у більшості випадків жодних реєстраційних документів водій скутера не має. Водій отримує штраф і у деяких випадках може навіть позбутись скутера.
Однак не завжди на скутер потрібно мати свідоцтво про реєстрацію і посвідчення водія. Не володіючи нормами закону, водієві складно аргументувати, що для цього транспортного засобу не передбачено реєстрацію і посвідчення водія.
Тому дана публікація підготована спеціально для власників та водіїв скутерів, для того, щоб при зустрічі з працівниками поліції вони могли захистити себе самостійно, посилаючись на конкретні норми закону.
Відповідальність
Згідно з ч. 2 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, передбачає накладення штрафу в розмірі 3 400 грн.
Відповідно до ч.6 ст.121 КУпАП керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим в установленому порядку, передбачає накладення штрафу в розмірі 850 грн. При цьому, можливе затримання автомобіля, тобто штрафмайданчик (ст.265-2 КУпАП).
Далі цікавіше. За повторне протягом року вчинення цього порушення передбачає штраф в розмірі 1 700 грн. або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого (ч.7 ст.121 КУпАП). При повторному порушенні рішення приймає вже суд, однак скутер затримується у будь-якому випадку до вирішення справи у суді.
Вимоги до реєстрації ТЗ та наявності посвідчення водія
Відповідно до п.п.30.1 ПДР власники механічних транспортних засобів повинні зареєструвати їх в уповноваженому органі МВС протягом 10 діб з моменту придбання. Згідно з п.п.2.9.в ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим у сервісному центрі МВС.
Підпунктом 2.1 ПДР передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії тареєстраційний документ на транспортний засіб.
До якої категорії ТЗ належать скутери
Згідно з п.2.13 ПДР до транспортних засобів категорії А1 належать мопеди, моторолери та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об’ємом до 50 куб.см або електродвигун потужністю до 4 кВт.
При цьому, пунктом 3 Положення про порядок видачі посвідчень водія, затвердженого постановою КМУ від 08.05.1993 № 340, передбачено, що транспортні засоби, керування якими дозволяється за наявності посвідчення водія, поділяються на такі категорії, зокрема, А1 – мопеди, моторолери та інші двоколісні (триколісні) транспортні засоби, які мають двигун з робочим об`ємом до 50 куб. сантиметрів або електродвигун потужністю до 4 кВт.
Вказане свідчить про те, що до категорії А1 належать транспортні засоби, зокрема скутери, з електродвигуном потужністю від 3 до 4 кВт, позаяк саме вони належать до механічних транспортних засобів в розумінні Закону України “Про дорожній рух”. На ці транспортні засоби право на керування передбачає наявність дозвільних документів.
Висновки
Наявність посвідчення водія та реєстраційного документа передбачена виключно для «механічних» транспортних засобів. Механічними вважають скутери з електродвигуном потужністю від 3 до 4 кВт, а також всі ТЗ з двигуном внутрішнього згорання.
Якщо скутер має потужність менше, ніж 3 кВт, він не належить категорії «механічний» і відповідноне передбачає для водія необхідності мати при собі посвідчення водія та реєстраційного документа.
У разі, якщо транспортний засіб з електродвигуном має потужність більше ніж 3 кВт, наявність зазначених документів є обов’язковою. Відсутність цих документів передбачає штрафи та затримання скутера.

  • Дата: 06.05.2021
  • Джерело: Дорожный адвокат